ELXZ160ELL392MK40S
DigiKey Part Number
565-ELXZ160ELL392MK40S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELXZ160ELL392MK40S
Description
CAP ALUM 3900UF 20% 16V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3900 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ELXZ160ELL392MK40S Models
Ripple Current @ Low Frequency
2.1525 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
2.87 A @ 100 kHz
Impedance
17 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Voltage - Rated
16 V
Height - Seated (Max)
1.634" (41.50mm)
Lifetime @ Temp.
7000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C