ELXY500ETD471MK25S
DigiKey Part Number
565-ELXY500ETD471MK25SCT-ND - Cut Tape (CT)
565-ELXY500ETD471MK25STB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELXY500ETD471MK25S
Description
CAP ALUM 470UF 20% 50V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
745 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
1.49 A @ 100 kHz
Impedance
44 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Voltage - Rated
50 V
Height - Seated (Max)
1.043" (26.50mm)
Lifetime @ Temp.
7000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C