ELXY350ELL102ML20S
DigiKey Part Number
565-1824-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELXY350ELL102ML20S
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 35V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1000 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ELXY350ELL102ML20S Models
Category
Ratings
Ripple Current @ Low Frequency
978 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.63 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
38 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Height - Seated (Max)
0.787" (20.00mm)
Lifetime @ Temp.
8000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C