ELXV630ELL680MJ16S
DigiKey Part Number
565-ELXV630ELL680MJ16S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELXV630ELL680MJ16S
Description
CAP ALUM 68UF 20% 63V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
68 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ELXV630ELL680MJ16S Models
Ripple Current @ Low Frequency
183.05 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
523 mA @ 100 kHz
Impedance
210 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
63 V
Height - Seated (Max)
0.689" (17.50mm)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C