ELXV250ELL102MK25S
DigiKey Part Number
565-ELXV250ELL102MK25S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELXV250ELL102MK25S
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 25V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1000 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ELXV250ELL102MK25S Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.105 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.7 A @ 100 kHz
Impedance
34 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Voltage - Rated
25 V
Height - Seated (Max)
1.043" (26.50mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C