ELXV100ETE272MK30S is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 399
In Stock: 996
Panasonic Industry
In Stock: 371
Nichicon
In Stock: 764
2700 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
ELXV100ETE272MK30S
DigiKey Part Number
ELXV100ETE272MK30S-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELXV100ETE272MK30S
Description
CAP ALUM 2700UF 20% 10V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Ratings
Ripple Current @ Low Frequency
1.386 A @ 120 Hz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ripple Current @ High Frequency
1.98 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
30 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Voltage - Rated
10 V
Height - Seated (Max)
1.240" (31.50mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C