ELXV100ELL182MK20S
DigiKey Part Number
565-ELXV100ELL182MK20S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELXV100ELL182MK20S
Description
CAP ALUM 1800UF 20% 10V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1800 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ELXV100ELL182MK20S Models
Category
Ratings
Ripple Current @ Low Frequency
952 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.36 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
46 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Voltage - Rated
10 V
Height - Seated (Max)
0.846" (21.50mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C