EKZE250ETD471MH20D is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Chemi-Con
In Stock: 1 576
Datasheet
Direct
Nichicon
In Stock: 2 075
Datasheet
Upgrade
Nichicon
In Stock: 871
Upgrade
470 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C
EKZE250ETD471MH20D
DigiKey Part Number
565-EKZE250ETD471MH20DTR-ND - Tape & Reel (TR)
565-EKZE250ETD471MH20DCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKZE250ETD471MH20D
Description
CAP ALUM 470UF 20% 25V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
Ripple Current @ Low Frequency
625 mA @ 120 Hz
Series
Ripple Current @ High Frequency
1.25 A @ 100 kHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Impedance
41 mOhms
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.846" (21.50mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C