UHD1E471MPD1TD
DigiKey Part Number
493-UHD1E471MPD1TDCT-ND - Cut Tape (CT)
UHD1E471MPD1TD-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UHD1E471MPD1TD
Description
CAP ALUM 470UF 20% 25V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UHD1E471MPD1TD Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
410 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
820 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
41 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C