EKXJ351ETD220MJ20S
DigiKey Part Number
565-EKXJ351ETD220MJ20SCT-ND - Cut Tape (CT)
565-EKXJ351ETD220MJ20STB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKXJ351ETD220MJ20S
Description
CAP ALUM 22UF 20% 350V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
22 µF 350 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
Category
Polarization
Polar
Mfr
Ratings
Series
Applications
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ Low Frequency
200 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
500 mA @ 100 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
350 V
Height - Seated (Max)
0.846" (21.50mm)
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C