B43643B5187M050 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 175
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 0
In Stock: 203
New at DigiKey
180 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 600mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C
B43643B5187M050
DigiKey Part Number
495-B43643B5187M050-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43643B5187M050
Description
SNAP-IN 180UF 450V
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
B43643B5187M050 Models
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
1 A @ 100 Hz
Part Status
Active
Impedance
910 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
600mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C