EGPA500ELL681MK25S is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Upgrade
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 207
Datasheet
Upgrade
In Stock: 0
Datasheet
680 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 48mOhm @ 100kHz 3000 Hrs @ 125°C
EGPA500ELL681MK25S
DigiKey Part Number
565-EGPA500ELL681MK25S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EGPA500ELL681MK25S
Description
CAP ALUM 680UF 20% 50V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
EGPA500ELL681MK25S Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Ratings
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
1.14 A @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
1.9 A @ 100 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Voltage - Rated
50 V
Height - Seated (Max)
1.043" (26.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
48mOhm @ 100kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 125°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C