EGPA350ELL222MU35S
DigiKey Part Number
565-EGPA350ELL222MU35S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EGPA350ELL222MU35S
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 35V RADIAL
Detailed Description
2200 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 21mOhm @ 100kHz 5000 Hrs @ 125°C
Ripple Current @ Low Frequency
2.535 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
3.38 A @ 100 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.571" Dia (14.50mm)
Voltage - Rated
35 V
Height - Seated (Max)
1.437" (36.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
21mOhm @ 100kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C