1SMC36CA TR13 PBFREE is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 6 647
Datasheet
Direct
Diodes Incorporated
In Stock: 5 127
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Datasheet
Microchip Technology
Comchip Technology
58.1V Clamp 25.8A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMC
DO-214AB, SMC
1SMC36CA TR13 PBFREE
DigiKey Part Number
1514-1SMC36CATR13PBFREETR-ND - Tape & Reel (TR)
1514-1SMC36CATR13PBFREECT-ND - Cut Tape (CT)
1514-1SMC36CATR13PBFREEDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1SMC36CA TR13 PBFREE
Description
TVS DIODE 36VWM 58.1VC SMC
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
25.8A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
36V
Voltage - Breakdown (Min)
40V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
58.1V