SMCJ36CA-13-F
DigiKey Part Number
SMCJ36CA-FDITR-ND - Tape & Reel (TR)
SMCJ36CA-FDICT-ND - Cut Tape (CT)
SMCJ36CA-FDIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ36CA-13-F
Description
TVS DIODE 36VWM 58.1VC SMC
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
58.1V Clamp 25.8A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMC
EDA/CAD Models
SMCJ36CA-13-F Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
25.8A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
36V
Voltage - Breakdown (Min)
40V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
58.1V