GMT04CG6R8B50NT10
DigiKey Part Number
4713-GMT04CG6R8B50NT10TR-ND - Tape & Reel (TR)
4713-GMT04CG6R8B50NT10CT-ND - Cut Tape (CT)
4713-GMT04CG6R8B50NT10DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GMT04CG6R8B50NT10
Description
CAP0402 COG 6.8PF .1PF 50V AEC
Detailed Description
6.8 pF ±0.1pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tolerance
±0.1pF
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)