S500-70/2-008
DigiKey Part Number
5703-S500-70/2-008-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S500-70/2-008
Description
O-RING SILICONE RED -8
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
O-Ring Silicone Red 70 Shore A -008
Category
Cross Section Shape
Round
Manufacturer
Boyd Laconia, LLC
Diameter - Inside
0.176" (4.47mm)
Series
Width / Cross Section
0.070" (1.78mm)
Packaging
Bag
Color
Red
Part Status
Active
Hardness
70 Shore A
Material
Silicone
Operating Temperature
-62°C ~ 227°C