S500-70/2-010
DigiKey Part Number
5703-S500-70/2-010-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S500-70/2-010
Description
O-RING SILICONE RED -10
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
O-Ring Silicone Red 70 Shore A -010
Category
Cross Section Shape
Round
Manufacturer
Boyd Laconia, LLC
Diameter - Inside
0.239" (6.07mm)
Series
Width / Cross Section
0.070" (1.78mm)
Packaging
Bag
Color
Red
Part Status
Active
Hardness
70 Shore A
Material
Silicone
Operating Temperature
-62°C ~ 227°C