SF-0402S100M-2
DigiKey Part Number
SF-0402S100M-2TR-ND - Tape & Reel (TR)
SF-0402S100M-2CT-ND - Cut Tape (CT)
SF-0402S100M-2DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SF-0402S100M-2
Description
FUSE BOARD MOUNT 1A 24VDC 0402
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 A 24 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Surface Mount 0402 (1005 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SF-0402S100M-2 Models
Category
Response Time
Slow Blow
Mfr
Package / Case
Series
Breaking Capacity @ Rated Voltage
35A
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Melting I²t
0.014
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mounting Type
Surface Mount
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W x 0.020" H (1.00mm x 0.51mm x 0.51mm)
Fuse Type
DC Cold Resistance
0.12 Ohms