PSP01-082A-103B2
DigiKey Part Number
PSP01-082A-103B2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PSP01-082A-103B2
Description
SLIDE POT 10K OHM 0.5W TOP 100MM
Manufacturer Standard Lead Time
37 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 kOhms 0.5W, 1/2W Through Hole Slide Potentiometer Top Adjustment Type
Tolerance
±20%
Manufacturer
Bourns Inc.
Adjustment Type
Top
Series
Fader Type
Motor
Packaging
Tray
Travel Range
100mm
Part Status
Active
Size / Dimension
Rectangular - 6.181" L x 0.551" W x 1.547" H (157.00mm x 14.00mm x 39.30mm)
Resistance
10 kOhms
Mounting Type
Through Hole
Power (Watts)
0.5W, 1/2W