PSM01-081A-103B2
DigiKey Part Number
PSM01-081A-103B2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PSM01-081A-103B2
Description
SLIDE POT 10K OHM 0.5W TOP 100MM
Manufacturer Standard Lead Time
37 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 kOhms 0.5W, 1/2W Through Hole Slide Potentiometer Top Adjustment Type
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PSM01-081A-103B2 Models
Tolerance
±20%
Manufacturer
Bourns Inc.
Adjustment Type
Top
Series
Fader Type
Motor
Packaging
Bulk
Travel Range
100mm
Part Status
Active
Size / Dimension
Rectangular - 5.984" L x 0.512" W x 1.378" H (152.00mm x 13.00mm x 35.00mm)
Resistance
10 kOhms
Mounting Type
Through Hole
Power (Watts)
0.5W, 1/2W