MOV-14D911K
DigiKey Part Number
MOV-14D911K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MOV-14D911K
Description
VARISTOR 910V 4.5KA DISC 14MM
Detailed Description
910 V 4.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
EDA/CAD Models
MOV-14D911K Models
Category
Current - Surge
4.5 kA
Energy
175J
Packaging
Bulk
Capacitance @ Frequency
220 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
550 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
745 V
Varistor Voltage (Min)
819 V
Package / Case
Disc 14mm
Varistor Voltage (Typ)
910 V
Base Product Number
Varistor Voltage (Max)
1.001 kV