ERZ-E11A911
DigiKey Part Number
P16696-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERZ-E11A911
Description
VARISTOR 910V 5KA DISC 14MM
Detailed Description
910 V 5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
Category
Varistor Voltage (Max)
1.001 kV
Current - Surge
5 kA
Series
Energy
255J
Packaging
Bulk
Capacitance @ Frequency
240 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
550 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
745 V
Varistor Voltage (Min)
819 V
Package / Case
Disc 14mm
Varistor Voltage (Typ)
910 V