MOV-14D471KTR
DigiKey Part Number
MOV-14D471KTRTR-ND - Tape & Reel (TR)
MOV-14D471KTRCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MOV-14D471KTR
Description
VARISTOR 470V 4.5KA DISC 14MM
Detailed Description
470 V 4.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
EDA/CAD Models
MOV-14D471KTR Models
Category
Current - Surge
4.5 kA
Energy
125J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Capacitance @ Frequency
430 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
300 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
385 V
Varistor Voltage (Min)
423 V
Package / Case
Disc 14mm
Varistor Voltage (Typ)
470 V
Base Product Number
Varistor Voltage (Max)
517 V