MOV-10D471K
DigiKey Part Number
118-MOV-10D471K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MOV-10D471K
Description
VARISTOR 470V 2.5KA DISC 10MM
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 V 2.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 10mm
EDA/CAD Models
MOV-10D471K Models
Energy
70J
Packaging
Bulk
Capacitance @ Frequency
210 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
300 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Maximum DC Volts
385 V
Varistor Voltage (Min)
423 V
Package / Case
Disc 10mm
Varistor Voltage (Typ)
470 V
Base Product Number
Varistor Voltage (Max)
517 V