CD214A-T130ALF is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Bourns Inc.
In Stock: 8 489
Datasheet
209V Clamp 1.9A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
TO-214AC SMA
CD214A-T130ALF
DigiKey Part Number
CD214A-T130ALF-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CD214A-T130ALF
Description
TVS DIODE 130VWM 209VC DO214AC
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
CD214A-T130ALF Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
1.9A
Mfr
Power - Peak Pulse
400W
Packaging
Tape & Reel (TR)
Power Line Protection
No
Part Status
Obsolete
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
130V
Package / Case
DO-214AC, SMA
Voltage - Breakdown (Min)
144V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
209V