SMAJ130A
DigiKey Part Number
SMAJ130ABTR-ND - Tape & Reel (TR)
SMAJ130ABCT-ND - Cut Tape (CT)
SMAJ130ABDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMAJ130A
Description
TVS DIODE 130VWM 209VC DO214AC
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
209V Clamp 1.9A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SMAJ130A Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
1.9A
Mfr
Power - Peak Pulse
400W
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Surface Mount
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
130V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
144V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
209V