3386W-1-201LF
DigiKey Part Number
3386W-201LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3386W-1-201LF
Description
TRIMMER 200 OHM 0.5W PC PIN SIDE
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
200 Ohms 0.5W, 1/2W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 1.0 Turn Side Adjustment
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
3386W-1-201LF Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Manufacturer
Bourns Inc.
Number of Turns
1.0
Series
Adjustment Type
Side Adjustment
Packaging
Tube
Resistive Material
Cermet
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Resistance
200 Ohms
Termination Style
PC Pins
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Size / Dimension
Square - 0.375" x 0.375" Face (9.53mm x 9.53mm)
Tolerance
±10%
Base Product Number
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
Substitutes (4)
Part NumberManufacturerQuantity AvailableDigiKey Part NumberUnit PriceSubstitute Type
3386C-1-201LFBourns Inc.164118-3386C-1-201LF-ND1,61000 złParametric Equivalent
3386H-1-201LFBourns Inc.2483386H-201LF-ND1,19000 złParametric Equivalent
3386V-1-201LFBourns Inc.13386V-1-201LF-ND1,47000 złParametric Equivalent