3386V-1-201LF
DigiKey Part Number
3386V-1-201LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3386V-1-201LF
Description
TRIMMER 200 OHM 0.5W PC PIN SIDE
Detailed Description
200 Ohms 0.5W, 1/2W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 1.0 Turn Side Adjustment
EDA/CAD Models
3386V-1-201LF Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Adjustment Type
Side Adjustment
Resistance
200 Ohms
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Size / Dimension
Square - 0.375" x 0.375" Face (9.53mm x 9.53mm)
Tolerance
±10%
Base Product Number
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
Substitutes (4)
Part NumberManufacturerQuantity AvailableDigiKey Part NumberUnit PriceSubstitute Type
3386C-1-201LFBourns Inc.164118-3386C-1-201LF-ND6,79000 złParametric Equivalent
3386H-1-201LFBourns Inc.2483386H-201LF-ND5,03000 złParametric Equivalent
3386W-1-201LFBourns Inc.603386W-201LF-ND4,88000 złParametric Equivalent