3386W-1-201 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Bourns Inc.
In Stock: 60
Datasheet
200 Ohms 0.5W, 1/2W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 1.0 Turn Side Adjustment
3386W-1-201
DigiKey Part Number
3386W-201-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3386W-1-201
Description
TRIMMER 200 OHM 0.5W PC PIN SIDE
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
3386W-1-201 Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Resistance
200 Ohms
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Size / Dimension
Square - 0.375" x 0.375" Face (9.53mm x 9.53mm)
Tolerance
±10%
Base Product Number
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
Substitutes (1)
Part NumberManufacturerQuantity AvailableDigiKey Part NumberUnit PriceSubstitute Type
3386W-1-201LFBourns Inc.603386W-201LF-ND4,88000 złDirect