3386R-1-500LF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Bourns Inc.
In Stock: 195
Datasheet
In Stock: 0
In Stock: 344
In Stock: 191
50 Ohms 0.5W, 1/2W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 1.0 Turn Top Adjustment
3386R-1-500LF
DigiKey Part Number
3386R-500LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3386R-1-500LF
Description
TRIMMER 50 OHM 0.5W PC PIN TOP
Detailed Description
EDA/CAD Models
3386R-1-500LF Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Resistance
50 Ohms
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Size / Dimension
Square - 0.375" x 0.375" Face (9.53mm x 9.53mm)
Tolerance
±10%