3386F-1-500LF
DigiKey Part Number
3386F-500LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3386F-1-500LF
Description
TRIMMER 50 OHM 0.5W PC PIN TOP
Detailed Description
50 Ohms 0.5W, 1/2W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 1.0 Turn Top Adjustment
EDA/CAD Models
3386F-1-500LF Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Resistance
50 Ohms
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Size / Dimension
Square - 0.375" x 0.375" Face (9.53mm x 9.53mm)
Tolerance
±10%