3386H-EY5-503LF is available for purchase but is not normally stocked.
Bourns Inc.
In Stock: 199
Datasheet
In Stock: 400
In Stock: 228
In Stock: 0
In Stock: 172
50 kOhms 0.5W, 1/2W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 1.0 Turn Side Adjustment
3386H-EY5-503LF
DigiKey Part Number
3386H-EY5-503LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3386H-EY5-503LF
Description
TRIMMER 50K OHM 0.5W PC PIN SIDE
Detailed Description
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Resistance
50 kOhms
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Size / Dimension
Square - 0.375" x 0.375" Face (9.53mm x 9.53mm)
Tolerance
±10%