3386B-1-503LF
DigiKey Part Number
118-3386B-1-503LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3386B-1-503LF
Description
TRIMMER 50K OHM 0.5W PC PIN SIDE
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50 kOhms 0.5W, 1/2W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 1.0 Turn Side Adjustment
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
3386B-1-503LF Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Manufacturer
Bourns Inc.
Number of Turns
1.0
Series
Adjustment Type
Side Adjustment
Packaging
Tube
Resistive Material
Cermet
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Resistance
50 kOhms
Termination Style
PC Pins
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Size / Dimension
Square - 0.375" x 0.375" Face (9.53mm x 9.53mm)
Tolerance
±10%