3306K-1-103
DigiKey Part Number
3306K-103-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3306K-1-103
Description
TRIMMER 10K OHM 0.2W PC PIN SIDE
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 kOhms 0.2W, 1/5W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 1.0 Turn Side Adjustment
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
3306K-1-103 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Temperature Coefficient
±250ppm/°C
Manufacturer
Bourns Inc.
Number of Turns
1.0
Series
Adjustment Type
Side Adjustment
Packaging
Bulk
Resistive Material
Cermet
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Resistance
10 kOhms
Termination Style
PC Pins
Power (Watts)
0.2W, 1/5W
Size / Dimension
Rectangular - 0.268" x 0.319" Face (6.81mm x 8.10mm)
Tolerance
±25%