PSK-30F-48 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Bel Power Solutions
In Stock: 0
Datasheet
New Product
Enclosed AC DC Converters 1 Output 48V 625mA 85 ~ 305 VAC, 120 ~ 430 VDC Input
PSK-30F-48
DigiKey Part Number
179-PSK-30F-48-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PSK-30F-48
Description
AC-DC, 30 W, 48 VDC, SINGLE OUTP
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
PSK-30F-48 Models
Bel Power Solutions
Features
Universal Input
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Packaging
Box
Efficiency
89%
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Type
Enclosed
Package / Case
5-DIP Module, 4 Leads
Size / Dimension
2.74" L x 1.54" W x 0.94" H (69.5mm x 39.0mm x 24.0mm)
Voltage - Input
85 ~ 305 VAC, 120 ~ 430 VDC
Voltage - Output 1
48V
Standard Number
60335-1; 62368-1
Current - Output (Max)
625mA
Line Regulation
±0.5%
Power (Watts)
30 W
Load Regulation
±1%