PSK-40F-48
DigiKey Part Number
179-PSK-40F-48-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PSK-40F-48
Description
AC-DC, 40 W, 48 VDC, SINGLE OUTP
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 48V 833mA 85 ~ 305 VAC, 120 ~ 430 VDC Input
EDA/CAD Models
PSK-40F-48 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Efficiency
90%
Size / Dimension
2.74" L x 1.54" W x 0.94" H (69.5mm x 39.0mm x 24.0mm)
Voltage - Input
85 ~ 305 VAC, 120 ~ 430 VDC
Voltage - Output 1
48V
Current - Output (Max)
833mA
Line Regulation
±0.5%
Power (Watts)
40 W
Load Regulation
±1%