AWG28-34/F-1/300
DigiKey Part Number
AE34B-10-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AWG28-34/F-1/300
Description
CBL RIBN 34COND 0.039 MULTI 10'
Customer Reference
Detailed Description
Flat Ribbon Cable Multiple 34 Conductors 0.039" (1.00mm) Flat Cable 10.0' (3.05m)
Category
Shielding
Unshielded
Ribbon Thickness
0.035" (0.89mm)
Packaging
Box
Ribbon Width
1.339" (34.00mm)
Voltage
300 V
Number of Conductors
34
Operating Temperature
-10°C ~ 105°C
Length
10.0' (3.05m)
Wire Gauge
28 AWG
Insulation Resistance
100MOhms
Conductor Strand
7 Strands / 36 AWG