AWG28-34/F-1/300
DigiKey Part Number
AE34B-300-ND
123-AWG28-34/F-1/300-DS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AWG28-34/F-1/300
Description
CBL RIBN 34COND 0.039 MULTI 300'
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enter Number of Feet in Order Quantity - Flat Ribbon Cable Multiple 34 Conductors 0.039" (1.00mm) Flat Cable
Category
Shielding
Unshielded
Mfr
Jacket Color
Series
Ribbon Thickness
0.035" (0.89mm)
Packaging
Box
Digi-Spool®, Continuous Spool
Ribbon Width
1.339" (34.00mm)
Part Status
Active
Jacket (Insulation) Material
Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Cable Type
Flat Cable
Voltage
300 V
Number of Conductors
34
Operating Temperature
-10°C ~ 105°C
Pitch
Ratings
UL Style 2651
Length
300.0' (91.44m)
Conductor Material
Copper, Tinned
Wire Gauge
28 AWG
Insulation Resistance
100MOhms
Conductor Strand
7 Strands / 36 AWG