ACOV-SUB-37NB15 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Assmann WSW Components
In Stock: 236
Datasheet
Parametric Equivalent
Assmann WSW Components
In Stock: 40
Datasheet
In Stock: 13
In Stock: 21
In Stock: 0
In Stock: 27
In Stock: 40
Encitech Connectors AB
In Stock: 0
Encitech Connectors AB
In Stock: 885
Amphenol CS (FCI)
NorComp Inc.
In Stock: 96
NorComp Inc.
In Stock: 106
37 Position Hinged Backshell Connector Red 180° Unshielded
ACOV-SUB-37NB15
DigiKey Part Number
AE11451-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ACOV-SUB-37NB15
Description
CONN BACKSHELL 37POS 180DEG RED
Detailed Description
EDA/CAD Models
ACOV-SUB-37NB15 Models
Material
Polyamide (PA), Nylon
Accessory Type
Hinged Backshell
Hardware
Cable Clamp
Number of Positions
37
Compatible Shell Size
C
Color
Red
Compatible D-Sub Size
37pos and HD62pos