LT3008ETS8-1.2#TRPBF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Analog Devices Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Analog Devices Inc.
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 537
In Stock: 45
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 20mA TSOT-23-8
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
LT3008ETS8-1.2#TRPBF
DigiKey Part Number
LT3008ETS8-1.2#TRPBF-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LT3008ETS8-1.2#TRPBF
Description
IC REG LIN 1.2V 20MA TSOT-23-8
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
LT3008ETS8-1.2#TRPBF Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
6 µA
Mfr
Current - Supply (Max)
1.2 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
PSRR
66dB (120Hz)
Part Status
Active
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
45V
Package / Case
SOT-23-8 Thin, TSOT-23-8
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.2V