LT3008ETS8-1.2#TRMPBF | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | LT3008ETS8-1.2#TRMPBF |
Description | IC REG LIN 1.2V 20MA TSOT-23-8 |
Manufacturer Standard Lead Time | 10 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 20mA TSOT-23-8 |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | LT3008ETS8-1.2#TRMPBF Models |
Category | Current - Quiescent (Iq) 6 µA |
Mfr | Current - Supply (Max) 1.2 mA |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) | PSRR 66dB (120Hz) |
Part Status Active | Control Features Enable |
Output Configuration | Protection Features Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity |
Output Type | Operating Temperature -40°C ~ 125°C |