LT1461CCS8-2.5#TRPBF
DigiKey Part Number
LT1461CCS8-2.5#TRPBFTR-ND - Tape & Reel (TR)
LT1461CCS8-2.5#TRPBFCT-ND - Cut Tape (CT)
LT1461CCS8-2.5#TRPBFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LT1461CCS8-2.5#TRPBF
Description
IC VREF SERIES 0.08% 8SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Series Voltage Reference IC Fixed 2.5V V ±0.08% 100 mA 8-SO
EDA/CAD Models
LT1461CCS8-2.5#TRPBF Models
Category
Noise - 0.1Hz to 10Hz
8ppmp-p
Manufacturer
Analog Devices Inc.
Noise - 10Hz to 10kHz
9.6ppmrms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Voltage - Input
3V ~ 20V
Current - Supply
70µA
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (TA)
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Current - Output
100 mA
Tolerance
±0.08%
Base Product Number
Temperature Coefficient
12ppm/°C