LT1460DCS8-10#TRPBF
DigiKey Part Number
LT1460DCS8-10#TRPBF-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LT1460DCS8-10#TRPBF
Description
IC VREF SERIES 0.1% 8SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Series Voltage Reference IC Fixed 10V V ±0.1% 40 mA 8-SO
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LT1460DCS8-10#TRPBF Models
Category
Noise - 0.1Hz to 10Hz
40µVp-p
Manufacturer
Analog Devices Inc.
Noise - 10Hz to 10kHz
35µVrms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Voltage - Input
10.9V ~ 20V
Part Status
Active
Current - Supply
360µA
Reference Type
Series
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (TA)
Output Type
Fixed
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Output (Min/Fixed)
10V
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Current - Output
40 mA
Supplier Device Package
8-SO
Tolerance
±0.1%
Base Product Number
Temperature Coefficient
20ppm/°C