AD5233BRUZ100 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Analog Devices Inc.
In Stock: 21
Datasheet
Digital Potentiometer 100k Ohm 4 Circuit 64 Taps SPI Interface 24-TSSOP
High Speed Converters by Analog Devices
AD5233BRUZ100
DigiKey Part Number
AD5233BRUZ100-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AD5233BRUZ100
Description
IC DIG POT 100K 24-TSSOP
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
AD5233BRUZ100 Models
Voltage - Supply
2.7V ~ 5.5V, ±2.5V ~ 2.75V
Packaging
Tube
Part Status
Obsolete
Tolerance
-40%, +20%
Temperature Coefficient (Typ)
600ppm/°C
Supplier Device Package
24-TSSOP
Number of Circuits
4
Package / Case
24-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Number of Taps
64
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C