AD5233BRUZ50
DigiKey Part Number
AD5233BRUZ50-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AD5233BRUZ50
Description
IC DIG POT 50K 24-TSSOP
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Digital Potentiometer 50k Ohm 4 Circuit 64 Taps SPI Interface 24-TSSOP
EDA/CAD Models
AD5233BRUZ50 Models
Voltage - Supply
2.7V ~ 5.5V, ±2.5V ~ 2.75V
Packaging
Tube
Part Status
Active
Tolerance
-40%, +20%
Temperature Coefficient (Typ)
600ppm/°C
Supplier Device Package
24-TSSOP
Number of Circuits
4
Package / Case
24-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Number of Taps
64
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C