SDD62S4000G is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Amphenol Positronic
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Amphenol Positronic
In Stock: 0
Datasheet
Image for SDD62S4000G is not available
SDD62S4000G
DigiKey Part Number
4306-SDD62S4000G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SDD62S4000G
Description
SDD62S4000G
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
62 Position D-Sub, High Density Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Primary Material
Metal
Mfr
Shell Material, Finish
Brass, Gold Plated
Series
Contact Finish
Gold
Packaging
Bulk
Contact Finish Thickness
50.0µin (1.27µm)
Part Status
Active
Ingress Protection
IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Connector Style
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Current Rating (Amps)
5A
Number of Positions
Backset Spacing
0.450" (11.43mm)
Number of Rows
3
Voltage Rating
300V
Mounting Type
Color
Blue
Shell Size, Connector Layout
4 (DC, C) High Density
Contact Form
Machined
Contact Type
Signal
Dielectric Material
Polyester, Glass Filled
Flange Feature
Housing/Shell (Unthreaded)
Contact Material
Copper Alloy
Termination
Solder
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C