DD62S40000 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for DD62S40000 is not available
DD62S40000
DigiKey Part Number
4306-DD62S40000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DD62S40000
Description
DD62S40000
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
62 Position D-Sub, High Density Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Primary Material
Metal
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Clear Chromate Plated Zinc
Contact Finish Thickness
Flash
Current Rating (Amps)
5A
Number of Positions
Backset Spacing
0.450" (11.43mm)
Voltage Rating
300V
Flange Feature
Housing/Shell (Unthreaded)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C