SDD44S4R70TG is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
In Stock: 88
Image for SDD44S4R70TG is not available
SDD44S4R70TG
DigiKey Part Number
4306-SDD44S4R70TG-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SDD44S4R70TG
Description
SDD44S4R70TG
Detailed Description
44 Position D-Sub, High Density Receptacle, Female Sockets Connector
Current Rating (Amps)
5A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Backset Spacing
0.450" (11.43mm)
Number of Positions
Features
Mounting Brackets
Voltage Rating
300V
Flange Feature
Housing/Shell (4-40)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C