SDD44M4000G/AA is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for SDD44M4000G/AA is not available
SDD44M4000G/AA
DigiKey Part Number
4306-SDD44M4000G/AA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SDD44M4000G/AA
Description
SDD44M4000G/AA
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
44 Position D-Sub, High Density Plug, Male Pins Connector
Category
Primary Material
Metal
Connector Type
Plug, Male Pins
Current Rating (Amps)
5A
Number of Positions
Backset Spacing
0.450" (11.43mm)
Voltage Rating
300V
Flange Feature
Housing/Shell (Unthreaded)
Contact Material
Copper Alloy
Termination
Solder
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C